До відключення в Україні аналогового телебачення залишилися лічені місяці. І хоч наразі ніхто не озвучив точної дати перших відключень, причин вважати, що ми не встигнемо вимкнути аналогові передавачі до 17 червня 2015 року, поки що немає. Тож якщо ви і надалі плануєте залишатися глядачем наземного ефірного телебачення - рекомендую поквапитися з переходом на цифру. В цій статті я спробую розглянути деякі причини по яких у вас можуть виникнути проблеми з прийомом цифрового телебачення DVB-T2 і дати кілька порад, що можуть допомогти їх вирішити.

Почнемо з банального: телевізор або тюнер повідомляє, що сигнал кодований. Враховуючи ігри Зеонбуду з кодуванням сигналу, таке цілком може бути можливим. І хоч в перспективі кодування повинні вимкнути взагалі - на кінець жовтня 2014 року в відкритому вигляді транслюються тільки 20 з 32 цифрових телеканалів, і ніхто не може гарантувати, що кодування все ж не увімкнуть повторно. В принципі всі канали закодованими не можуть бути - 4 регіональні програми завжди транслюються у відкритому вигляді. Перевірте чи працюють вони. Можливо, виправити дану проблему допоможе повторне сканування каналів. Якщо ж не допомогло - то швидше за все, що кодування таки увімкнули знову і потрібно звертатись в Зеонбуд (якщо у вас є CAM-модуль чи рекомендований провайдером тюнер). Якщо ж тюнер не здатний працювати з системою кодування Irdeto CA - то залишається тільки чекати, що нашого провайдера-монополіста таки дотиснуть і він відключить цю прокляту систему умовного доступу.
В списку не відображається жоден телеканал. Тут все просто. Якщо це перше увімкнення тюнера чи телевізора - то в пам’яті пристрою може не бути жодного просканованого каналу. В такому випадку потрібно провести автоматичне сканування згідно з інструкцією до телевізора чи приймача.
Куди серйознішою є проблема відсутності сигналу, адже причин, що можуть до неї призвести кілька. В такому випадку вам спершу слід переконатися в правильності підключення антени. Якщо ви використовуєте антену з блоком живлення для підсилювача - то його теж треба увімкнути в розетку, тому що 5 вольт з тюнера не пройдуть через конденсатори на стандартному штекері такої антени. Також може допомогти повторне сканування. Це у випадку, якщо ви тільки-но привезли додому тюнер придбаний в іншому місті. Канали в пам’яті пристрою можуть бути проскановані з іншого ретранслятора. Не допомагає? Зверніть увагу на те, який тип антени ви використовуєте: це повинна бути зовнішня антена дециметрового діапазону. Кімнатна антена мало придатна для стабільного прийому будь-якого сигналу. Перевірте як працюють аналогові канали на цій антені. Якщо нормально працює аналог - то з прийомом DVB-T2 теж рідко виникають проблеми. Проте не завадить впевнитися чи є цифрові передавачі на вежі в напрямку якої розвернута ваша антена. Зі списком міст з яких ведеться цифрове мовлення можна ознайомитися на цій сторінці. А тут можна завантажити теоретичні карти покриття DVB-T2, для програми Google Earth. Отож, звідки транслюється цифра у вашому регіоні ви з’ясували, розвернули антену в потрібному напрямку, але сигнал і далі відсутній або слабкий. Звіртеся з запропонованими теоретичними картами покриття DVB-T2. Якщо ваш населений пункт знаходиться в зоні впевненого прийому - то зарадити проблемі буде не дуже складно. Якщо ж ні - теж можна спробувати щось зробити, але це вже буде значно складніше. Почніть з антени на яку ви приймаєте сигнал. Так звану «полячку» краще відразу замінити на щось нормальне. Пам’ятаєте, що вам потрібна антена саме ДМХ-діапазону? Наприклад, така. Визначте місце встановлення антени так, щоб на шляху сигналу було менше перешкод (високих будинків, пагорбів, і т. п.). Встановлювати антену треба на висоті не менше 10 метрів від землі. Саме для такої висоти і розраховувалися вже згадані карти, хоча можливо доведеться піднімати вище. Повністю замініть кабель від антени до телевізора/тюнера. У випадку великої відстані до телецентру вам може знадобитися підсилювач сигналу. Також він буде потрібен при значній довжині телевізійного кабелю. Пам’ятайте, що підсилювач повинен підсилювати сигнал, а не шум, тому чим ближче він до антени - тим краще.
Після приведення в порядок антенного господарства вам знову може знадобитися повторне сканування каналів, хоча це не обов’язково і залежить від того, що ваш тюнер насканував попереднього разу. Як показує досвід, більшість проблем з прийомом DVB-T2 виникають саме через неякісну антену, на яку аналог ще можна було з шумом і снігом дивитися, а цифра вже не піде. Та все ж в деяких регіонах можливі випадки, коли навіть при хорошому сигналі і близькості до телецентру прийняти якийсь з цифрових мультиплексів не вдається. Такі випадки вже зафіксовані в Закарпатській області та на Полтавщині. Їх причина в інтерференції, що виникає через присутність в точці прийому сигналу з двох передавачів, які працюють на одній частоті. Після вивільнення частотного ресурсу, зайнятого зараз аналогом, така проблема відпаде, адже передавачі просто розведуть по різних частотах. Та поки цього не сталось - можна спробувати заховати антену від одного з джерел сигналу за якоюсь перешкодою. Наприклад за бетонною стіною. Така дія матиме більший ефект якщо використовувати вузько спрямовані антени, котрі погано приймають сигнал заднім та боковими «пелюстками». На останок хочу звернути вашу увагу на те, що ви повинні розуміти, що саме робите і якщо встановлення антен це для вас надто складно - краще зверніться по допомогу до спеціаліста. Це може суттєво зекономити ваш час та гроші.