Перехід на цифрове телебачення провалений... Проте порушення термінів не означає відмову від задуму. Що особисто Вам відомо про цифрове телебачення? Чи знаєте Ви, що за типом прийому сигналу воно ділиться на супутникове, наземне і кабельне? Умовно кажучи, цифрове телебачення - це лише спосіб доставки телевізійної картинки у ваш телевізор по якомусь із каналів зв’язку. Супутник вже давно повністю цифровий, кабельні мережі теж значною мірою оцифрувались, залишилось тільки наземне мовлення, тобто сигнал, який ми приймаємо на звичайну антену скеровану в напрямку найближчої телевежі. Власне наземне ефірне телебачення і переживатиме найближчим часом докорінні зміни.

В чому суть цих змін?

Ефірне телебачення в Україні і світі довго працювало в аналоговому форматі, проте нові часи принесли нові можливості і світ поступово почав відмовлятися від застарілих технологій. В 2006 році наша держава приєдналася до регіональної угоди «Женева-2006», яка передбачала повну відмову від аналогового телевізійного мовлення. До 17.06.2015 Україна повинна була повністю відключити аналогове телебачення і перейти до цифрового способу доставки сигналу, що передбачало також побудову відповідних наземних цифрових мультиплексів.

Чи побудувала Україна ці мультиплекси?

Не зовсім. Після кількох років ходіння по колу, в 2010 році справа нарешті зрушила з мертвої точки і для розгортання загальнонаціональної мережі цифрового телебачення було вирішено обрати недержавного провайдера. За результатами оголошеного конкурсу вибір впав на невідому досі компанію "Зеонбуд", якій і доручили збудувати чотири мультиплекси об’єднані в загальнонаціональну мережу стандарту DVB-T. Невдовзі, за пропозицією провайдера стандарт мовлення було замінено на DVB-T2. В ньому Зеонбуд і запустив "цифру" в експлуатацію протягом 2011 року. По-факту цифрова телемережа є.

Якщо чотири мультиплекси вже збудовані, то що тоді "провалила" Україна?

Україна провалила відключення аналогового телебачення, яке мало остаточно відбутися кілька днів тому - 17 червня. Також в нашій країні була повністю провалена інформаційна кампанія про перехід на цифру. Як наслідок багато людей якщо і чули щось про "якусь цифру" - то не розуміють навіщо вона їм потрібна, коли телевізор і так добре працює.

А все-таки навіщо? Невже людям обов’язково підключати DVB-T2?

Не обов’язково. Якщо ви не дивитесь телевізор, або дивитесь супутникове чи кабельне телебачення - про перехід можете не турбуватися. Але якщо телеприйом здійснюється на звичайну антену - то така необхідність є. Причина проста — відключення аналогу.

Коли відключать аналогове телебачення?

Це той випадок, коли відключити мали ще вчора. Проте за новим планом графік відключень перенесли. Теоретично вимикати аналогові передавачі можуть почати вже найближчим часом, але скоріше всього перші повні відключення відбудуться не раніше березня 2016 року.

Що показуватиме телевізор після відключення аналогового ТБ?

Якщо не підключити його до цифрової телемережі — то нічого. Проте, при поетапних відключеннях, є шанс, що якийсь сигнал вдасться впіймати з сусідніх РТПЦ.

Навіщо взагалі вимикати аналогове телебачення?

Цифрове телебачення несе для телеглядача цілий ряд переваг, але головна мета всього задуму - звільнення дефіцитного частотного ресурсу і перерозподіл його для інших потреб. Наприклад під мережі мобільного зв’язку чи швидкісного інтернету.

Яке обладнання потрібне для прийому цифрового телебачення?

Будь-який тюнер або телевізор з підтримкою стандарту DVB-T2. Починаючи від 1 січня 2015 року сигнал в мережі Зеонбуд не кодується, тому вибір обладнання для прийому суттєво розширився. Антену міняти не обов’язково, але в деяких випадках може знадобитися хороша зовнішня антена дециметрового діапазону чи підсилювач. Не завадить звіритися з картами покриття DVB-T2.

Цифрове телебачення працює по всій території України?

Майже. Зеонбуд, який є провайдером загальнонаціональної цифрової телемережі, стверджує, що забезпечив покриття на території, де проживає 95% населення держави. З такими висновками не погоджується Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, на думку якої територія покриття є значно меншою. Цей аргумент і став однією з основних причин продовження експлуатації аналогових мереж. Важко сказати точно на чиєму боці правда, адже серйозні дослідження досі ніхто так і не провів, але практика неодноразово підтверджувала, що при правильно встановленій антені цифровий сигнал можна стабільно приймати навіть в віддалених від телецентру районах. Та все ж перед тим як щось робити - ознайомтесь з запропонованими теоретичними картами покриття DVB-T2. На сьогоднішній день - це найдостовірніший орієнтир з усіх наявних у вільному доступі.