Доволі поширеною думкою є те, що Linux - це операційна система в якій всі команди вводяться в консоль з клавіатури, що дуже складно. Та це не більше чим міф. Насправді Linux - це не окрема операційна система, а загальна назва для цілого сімейства операційних систем (дистрибутивів) розроблених на основі однойменного ядра. Розробляються ці операційні системи з розрахунку не тільки на професіоналів, а й на звичайних користувачів, навіть з мінімальним досвідом користування ПК. І хоч в таких популярних дистрибутивах як Ubuntu та Linux Mint багато налаштувань здійснюється через термінал, користуватися ними не складніше чим Windows або іншою ОС. А встановити на свій комп’ютер щось з родини Linux зовсім не складно і займає небагато часу. Не вірите? Дивіться самі.

Щоб продемонструвати Вам процес установки операційної системи сімейства Linux я скористався дистрибутивом Linux Mint 13 та програмою VirtualBox (версія для Ubuntu 12.04), на яку я цей дистрибутив і поставив. Використання VirtualBox в моєму випадку було продиктовано необхідністю отримання скріншотів процесу установки, а взагалі - це програма, котра дає можливість зімітувати віртуальний комп’ютер в середині реального зі встановленою вже операційною системою. Якщо раніше Вам не доводилося встановлювати операційну систему самостійно, то для Вас VirtualBox буде не тільки корисною, а й навіть рекомендованою, оскільки, серед іншого, дозволяє "потренуватися" не завдаючи шкоди ОС та іншим файлам на жорсткому диску. Та годі про це. Починаємо.

Перше, що нам потрібно - це завантажити комп’ютер з інсталяційного диска (або флешки). Не знаєте як? Зазирніть сюди. Якщо все правильно - Ви побачите:

Власне, це повідомлення, що система завантажиться автоматично через 10 секунд. Можете просто почекати, а можете натиснути «Enter», обрати перший пункт і зачекати поки система не завантажиться повністю:

Це і є «живий режим», коли більшістю функцій ОС можна скористатися без внесення змін у комп’ютер, тобто просто завантаживши все необхідне зі встановлювального диска. Назвемо це першим знайомством, яке при бажані можна і пропустити та перейти, безпосередньо, до встановлення. На робочому столі, ліворуч, знаходиться піктограма «Install Linux Mint». Саме вона і запускає процес встановлення системи на ПК. Процес цей практично ідентичний Ubuntu. Гадаю, що інші дистрибутиви теж в чомусь схожі. Перше, що треба зробити - це вибрати мову. Мов на вибір дуже багато і десь там в списку по-алфавіту обов’язково буде українська:

Вибір зроблено. Наступний етап це перевірка можливості встановлення системи на комп’ютер:

Бажано щоб всі пункти були дотримані, хоча обов’язковим є тільки наявність вільного місця на жорсткому диску (якщо батарея достатньо заряджена ;) ).

Йдемо далі. Тип встановлення:

Якщо у Вас вже стоїть якась операційна система, Вам буде запропоновано встановити Linux Mint поруч із нею. Якщо оберете цей варіант - то:

а) система забере собі шматок місця в кінці жорсткого диска, тому бажано, щоб там не було файлів;

б) наступні кілька описаних кроків можна пропустити.

Ще один варіант, який підходить, коли на комп’ютері взагалі нема нічого. Обираєте «Стерти диск...» Якщо файли все ж присутні, то в цьому випадку вони будуть знищені.

І третій варіант. Змусить трохи повозитися з розподіленням дискового простору, але дозволить встановити систему туди куди потрібно і зберегти при цьому дані на комп’ютері, якщо іншої ОС там вже немає. Цей варіант чимось нагадує встановлення ОС Windows, тільки схожість дуже приблизна.

Для початку треба "відрізати" трохи вільного місця в кінці вінчестера (або там, де є така можливість). Бажано не менше 15 Gb, хоча 30 буде ще краще.

З цього відділеного простору треба забрати ще трохи місця, а саме не менше за об’єм оперативної пам’яті пристрою на який Ви ставите систему, і помітити це місце як "область підкачки":

А все інше, що залишилося - відформатуйте в файловій системі "Ext4" і встановіть значення точки монтування як корінь, тобто «/».

Правильно розбитий простір повинен бути схожим на цей:

Якщо на вінчестері є інші локальні диски (наприклад: "С", "D") їх теж буде видно (від самого початку).

Розбивку завершено. Можна тиснути "Встановити зараз" і переходити на наступний етап (спільний для всіх трьох варіантів встановлення):

Після вибору часового поясу, оберіть розкладку клавіатури:

та надайте інформацію про себе:

Ось і все, що потрібно. Далі для Вас буде запропоноване невелике слайд-шоу:

і перезавантаження комп’ютера, коли система вже встановиться:

Висновки:

Тривалість процесу встановлення залежить від багатьох чинників:

- з флешки система встановиться швидше чим оптичного диска;

- менш потужні комп’ютери потребують більше часу;

- встановлення займе більше часу у випадку ручної розбивки дисків;

- на віртуальну машину (VirtualBox) система ставиться довше чим на жорсткий диск;

- більше часу, також, вимагається, якщо завантажувати оновлення з інтернету;

В середньому тривалість інсталяції на жорсткий диск - 15 хвилин. Linux Mint дуже схожий на Ubuntu. Основною відмінністю є не тільки інше стільничне середовище, а й більший набір програм, котрі встановлюються під час інсталяції, що робить «Mint» менш інтернет-залежною, але і тут без інтернету не обійтись.