Саудівська Аравія цікава країна. Напевно всі чули про великі запаси нафти в цій арабській монархії і про те, що Саудівська Аравія завдяки своєму становищу на ринку вуглеводнів, не тільки отримує великі прибутки, але й значною мірою може впливати на цей ринок. В Україні доволі популярна теорія, що саме Саудіти у змові із США зіграли ключову роль в обвалі цін на нафту, який почався в 2014 році. Так це чи ні ми мабуть і не дізнаємось. Але зараз трохи не про це.

З Саудівської Аравії прилетіла новина про те, що країна ще не готова дозволити жінкам керувати автотранспортом. А взагалі збиралася? Новину, якою мені захотілося поділитися, опублікувала Independent ще 28 квітня 2016 року, проте прилетіла вона до мене чомусь лише вчора і я відразу не звернув увагу на її свіжість. З іншої сторони сумніваюся, що за минулі три місяці там щось змінилося, тому й вирішив не відмовлятися від ідеї розповісти вам про це. Саудівська Аравія на сьогодні залишається єдиною країною світу, в якій жінкам заборонено керувати автомобілями. І схоже залишиться такою ще на кілька десятиліть чи століть.

Із заявою про неготовність країни дозволити жінкам сісти за кермо виступив заступник коронного принца Мухаммад ібн Аль Сауд. За словами принца дозвіл жінкам на керування автомобілем це не так релігійна проблема, як проблема звичаїв та відносин у суспільстві. «В саудівському суспільстві немає згоди щодо цього питання» — заявив принц Мухаммад.
Щоб уявити наскільки видача водійських прав жінкам радикальний крок для для цієї близькосхідної країни, потрібно хоча б в загальних рисах розуміти в якому правовому становищі перебувають жінки в саудівському суспільстві. Саудівська Аравія — це абсолютна монархія, в якій влада короля обмежена лише нормами шаріату, на якому засноване законодавство королівства. Жінки в цій країні перебувають в статусі таких собі домашніх тварин і їм заборонено не лише керувати автотранспортом. Вони не можуть з’являтися на вулиці без супроводу чоловіка, або повнолітнього родича-чоловічої статі. Тіло при виході на вулицю теж має бути повністю закрите. Спілкуватися з чоловіками, із якими жінка не перебуває в родинних стосунках, також заборонено. Тож керування автомобілем далеко не найсильніше обмеження, яке накладається на особу тільки по гендерних ознаках. Тому я мабуть погоджусь із коронним принцом: країна ще справді не готова на такі радикальні реформи і поки релігійний чинник буде визначальним в саудівському суспільстві — не буде готовою.