Івано-Франківськ, або Станіслав (Станіславів) як його називали колись, віддалений на 140 кілометрів від Львова. В часових рамках це приблизно 2,5 години поїздом. Непоганий кандидат на те, щоб з’їздити погуляти у вихідний день.

На територію Франківська я потрапив рухаючись туди куди показував вокзальний знак "Вихід в місто". Про вокзал теж буде окрема нотатка, але цього разу пізніше, спочатку познайомимось з містом. Свою сучасну назву колишній Станіслав отримав в 1962 році, на честь 300-річчя. Власне в епоху Хрущова було багато перейменувань населених пунктів. Деяким повертали історичні назви. Наприклад Сталіно знову стало Донецьком (1961), а Ворошиловград - Луганськом (1958). Перейменування інших приурочували до певних дат, як було з Станіславом чи Проскуровом. Останній в 1954 році став Хмельницьким. Така от коротка історична довідка перед тим перейти до фотографій.

Як і в Чернівцях, в Івано-Франківську я був вперше, тому покинувши вокзал просто пішов навмання, без карти і без GPS, в напрямку, де мені здавалося повинен бути центр. І не помилився.

1. Ще не центр. Це Головне управління юстиції в Івано-Франківській області. Воно ж міський суд, обласний апеляційний суд і територіальне управляння державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області. Скільки всього. Сподіваюсь їм там не тісно?

2. Красивий будиночок в голубих тонах. На фото кольори більш бліді.

3. Перше розчарування. В Радянському Союзі не тільки сексу не було, мізків архітекторам теж бракувало.

4. Телевежа на дальньому плані. До неї і вирішено було іти.

5. Сучасно і мило.

6. Навіть не шампунь. Ну хто таку "красу" спроектував? Найгарніше, що там є - це базові станції мобільного зв’язку на даху.

7. Українська єпархія УПЦ київського патріархату. Також там було написано страшне для мене слово - «КОНСИСТОРІЯ». А я думав, що то церква.

8. Блонда.

9. Вказівник. Майже новий.

10. Гарно-негарно, гарно-не гарно, гар... Не гарно, але якщо перефарбувати фасад - то може й нічого буде.

11. Вулиця.

12. Чиновницький рай. Ні, я серйозно: всі головні чиновники регіону відпрацьовують гроші платників податків в цій будівлі. Тут і Обласна державна адміністація, і Івано-Франківська міська рада, і якийсь Виконавчий комітет міської ради. Типова радянська адміністративна будівля. Здається мені, що коли в СРСР авторам типових проектів давали по руках за квадратні і прямокутні коробки, вони прикладали до креслень склянку, кружку, а може і транспортир, і відмальовували план будинку у формі півмісяця. Так дійсно симпатичніше, але всеодно відстій.

13. На площі перед адмінбудівлею стоїть монумент з двох статуй: бандуриста і цимбаліста. Між ними стела, яка зараз ще й служить відтяжкою для електричного кабеля, що йде в наметове містечко, яке ще й досі є на площі перед ОДА.

14. Ось і саме наметове містечко. Напевно «містечко» це трохи гучно сказано. Є один намет, по периметру обставлений дерев’яними щитами. В наметі чи біля нього людей не було видно. Яка доцільність збереження цього намету зараз? Можливо він служить нагадуванням для чиновників, щоб ті не надто нахабніли в своєму чиновницькому раю.

15. Крім намету є ще кілька шин.

16. Я б можливо не задавався питанням доцільності збереження наметового містечка перед стінами ОДА, але... Ви помітили на попередніх фото в якому стані сходи на площі?

17. Мушу визнати вперше у незнайомому місті я був трохи шокований. Що тут було? Хто це зробив? Чому досі ніхто нічого не зробив щоб привести сходи і площу в порядок? Там стоїть намет як символ боротьби нашого народу за європейські цінності, але стан території навколо нахабно демонструє відсутність будь-яких цінностей. Хоча б поваги громади міста до свого майна. Окрім сходів, на площі в різних місцях лежать купи схожі на будівельне сміття. От що зараз заважає, навіть самим містянам, якщо «слугам народу» і так добре, зібратися і прибрати цю площу, відремонтувати сходи чи добитися ремонту від місцевої влади? Ну як мінімум - сміття вивезти?

18. Будинок навпроти ОДА. Скло і бетон. Таких в Івано-Франківську багато. Я в майбутньому ще мабуть писатиму в цьому блозі про те, що такі будинки збудовані не в тому місці, де б мали бути. Але цей стоїть, де треба.

19. Вірменський собор. Я робив ще знімки в середині, але їх якість виявилася дуже паскудною, тому не викладаю.

20. Ратуша. Стоїть на Площі Ринок. Як ви вже знаєте, міська рада Івано-Франківська розмістилася в будинку який я назвав чиновницьким раєм, тож цей традиційний символ місцевого самоврядування використовується не за прямим призначенням. Що там є? Ой, чого там тільки нема. Серед іншого я помітив Івано-Франківський краєзнавчий музей. Цікаво чи балкон вежі ратуші відкритий для туристів? Я там нікого не помітив, а шкода. Думаю бажаючих віддати 5 чи 10 гривень за підйом туди виявилося б немало.

21. А це схоже пам’ятник яйцю, яким в 2004 році місцевий студент важко поранив майбутнього легітимного Золотого Батона.

22. Площа навколо ратуші. Симпатичні будинки і огидний літній майданчик. Ніяк не зрозумію звідки взялась мода зводити от-такі, як назвав їх хтось із знайомих, «конюшні»? Чим вони кращі за столики під парасольками? На жаль, у Львові такого добра теж повно.

23. Ринок з протилежної сторони і ще одна «конюшня»

24. Будинок в центрі.

25. В Івано-Франківську я не бачив жодної пішохідної зони. Все відкрито для автомобілів. Радуйтесь, чотирьохколісні!

26. Ну хіба не краса? Вміли ж колись будувати.

27. А потім стався СРСР. Коли я бачу людей, які ностальгують за совєтами мені їх шкода. Як можна сумувати за державою, в якій будували таке? Та ще й посеред історичної забудови.

28. Реально крутий фонтан. В порівнянні з комплексом фонтанів Тернополя чи ось цим Франківським красенем - Львів просто стоїть знервовано в стороні.

29. Під верхню чашу фонтана можна спокійно зайти і залишитися майже сухим.

30. З середини це виглядає так.

31. Людям подобається. Особливо дітям.

32. Ну от я й прийшов під телевежу. Далі пройти мені не дозволив який чоловік. Сказав, що там тупик і нічого мені туди йти. Та я не сильно й розчарувався - телевежу і так добре видно.

33. Людська фантазія завжди вражала мене своїми вибриками. Думаєте «конюшні», про які йшлося вище, це найгірше, що можна придумати? Що ви скажете про це?

34. Скло і бетон. Тут таких багато і вони серйозно псують вигляд міста. Чому людям в деяких містах просто треба забудувати всю вільну площу в історичній частині своїх міст саме цим? Будували б в спальних районах. там би гірше від таких новобудов не було.

35. Так: я цього не знімав, а ви цього не бачили. Також центр міста.

36. Ліхтар.

37. У мене не однозначне ставлення до такої простині з китайських гірлянд між будинками. Було б добре бачити як воно світиться.

38. Здавалося би просто фото.

39. А якщо відійти трохи далі?

40. А ще далі?

Вийде мозаїка з фотографій. Здається залізничний вокзал.

41. Архітектура

42. Монумент. Вибачте, мою необізнаність, але я не знаю хто ці троє.

P. S. В коментарях підказали, що ці троє - Руська трійця. Ну чого не знав - того не знав.

43. Скільки автомобілів. Здавалося б неділя, вихідний день... Ви теж помітили знак «В’їзд заборонено»? А місцеві водії його не бачать.

44. Катедральний собор Святого воскресіння.

45. Скло-бетон, автомобілі і ровер.

46. Майдан Шептицького.

47. Він же. Все було б добре, якби не миски для прийому ТБ на балконах.

48. Йдемо далі майданом. Скульптура називається "Великоднє сонечко".

49. Колишня церква. Тепер Музей мистецтв Прикарпаття.

50. Ух ти ж йо-ма-йо. Ви хоч фасад за всіма цими вивісками бачите?

51. Я належу до тих хто вважає, що у Львові багато вуличної реклами. Але Івано-Франківськ в питанні зарекламленості впевнено залишає Львів позаду. Мовчу вже про Чернівці, де в історичній частині міста взагалі важко, якщо можливо, знайти рекламний щит. До речі, на знімку вище ось цей торговий центр.

Торгових центрів у Франківську теж багато.

52. Просто гарний будинок.

53. Комунальна ТРК Вежа і її антена для 107,0 МГц на даху.

54. Скляна коробка.

55. Гуляючи містом я майже не бачив бродячих собак. Цей бідолаха виняток. На правому вусі мітка.

56. Церква Святого Йосифа Обручника. Обручника це як?

Ця церква мені подобається, тож нехай буде HAPPYEND’ом до цього фотозвіту з вулиць Станіслава Івано-Франківська. Звісно, я не все бачив, є речі про які судив упереджено і через призму побаченого в інших містах. В місті, як ви могли бачити на знімках, є багато гарного, але разом з тим складається враження, що ставляться до цієї краси не як до переваги, а сприймають як таке що "є, ну і добре". Про це свідчить як забудова центру скляними коробками різних торгових центрів, так і велика кількість реклами і вивіски які часто закривають фасади будинків. Проте, хоч Івано-Франківськ в якійсь мірі і не виправдав моїх очікувань, - місто все ж дуже навіть симпатичне. І якщо зносити скляні сучасні коробки чи радянські сірі будинки ніхто в осяжному майбутньому не буде - виправити деякі інші недоліки там цілком під силу. Наприклад впорядкувати вивіски і рекламу.