Antenna

З технічної точки зору XIX та XX століття — надзвичайно цікавий період в історії людства, коли прогрес почав набирати такі темпи, що за якусь сотню років ми вже жили в абсолютно іншому світі. І ці зміни все ще тривають: електрика, телеграф, телефон, радіо, телебачення, інтернет та мобільний зв'язок — це еволюція технологій, яка відбувалася і продовжує відбуватися на наших очах.
Хай сьогодні ми не можемо сказати, хто ж винайшов колесо, але ми майже впевнено називаємо винахідників радіо. Іноді поринаючи в запеклі суперечки щодо цього питання. Та як не крути — прогрес це круто. А шлях до змін, які оновлюють світ, часто починається з невеликих експериментів.

9 грудня 1949 року у місті Бріджпорт, штат Конектикут, розпочала мовлення телевізійна станція із позивними KC2XAK. Станція була лише ретранслятором програм каналу WNTB (NBC) із Нью Йорка, але в історії залишилася тому, що стала першим у світі телеканалом, який мовив в дециметровому діапазоні.

Трансляція програм була експериментальною і велася в цікавий період, коли американський регулятор FCC призупинив видачу нових дозволів для телевізійного мовлення. Рішення про призупинення ліцензування вступило в дію 30 вересня 1948 року і початково планувалося, що його дія триватиме близько шести місяців, але його процес ліцензування заморозили майже на чотири роки.
Причиною затримки став комплекс невирішених проблем, які доповнила навіть Корейська війна. Та нас більше цікавить чому таке рішення взагалі було прийнято? І чому телебачення почало колонізувати діапазон дециметрових хвиль?

В той час як радянські космічні кораблі ще навіть не збиралися бродити просторами всесвіту, а сама радянська імперія продовжувала воювати із рухами опору на реокупованих нею територіях — телебачення в США переживало справжній бум. Нові телеканали з'являлися як гриби після дощу і дуже скоро їм стало тісно у виділеному ще в 1937 році під потреби телемовлення метровому діапазоні. Телевізійні передавачі вже створювали завади один для одного, тому видача нових ліцензій тільки погіршила б стан справ. Тож процес довелося призупинити та почати досліджувати варіанти розширення спектру.

З цією метою корпорації NBC та RCA розпочали "Операцію Бріджпорт" в рамках якої в ефірі і з'явився KC2XAK.

bridgeport
Вежа KC2XAK. Бріджпорт, Конектикут. Фото: earlytelevision.org

Мовлення каналу здійснювалося з 64-метрової вежі розташованої на пагорбі висотою 140 метрів. Передавач працював на 24 частотному каналі із шириною смуги 6 МГц та потужністю 1 КВт.
Експеримент чи то пак "Операція Бріджпорт" виявився успішним і тестове мовлення показало придатність дециметрових хвиль для телевізійного мовлення. Тому вже згодом FCC включила цей діапазон у свій план ліцензування і почала видавати дозволи на запуск нових телеканалів у квітні 1952 року. KC2XAK пропрацював в ефірі ще до 25 серпня того ж року, після чого NBC і RCA завершили експеримент.
Відразу ж після припинення своєї роботи в Бріджпорті передавач розібрали і відправили на Західне узбережжя, в місто Портленд, штат Орегон, де його вже 9 вересня 1952 року змонтували та приготували до роботи для телеканалу KPTV. KPTV таким чином став першим комерційним ДМХ-каналом у США.
Кіне...

Чекайте... Якщо дециметрові хвилі до того часу не використовувалися для телебачення, то як передачі в цьому діапазоні можна було дивитися на звичайних тоді телевізорах?


Конвертер ДМХ-хвиль, який використовували під час експеременту. Фото: earlytelevision.org

Ось тут теж цікаво. Звісно треба було подбати про антену, але це була наступна проблема, після вирішення питання як дивитися ДМХ-передачі на телевізорі, який не має ДМХ-діапазону?
Для таких цілей був розроблений ряд конвертерів — спеціальних приставок, які працюючи за принципом проміжної частоти, приймали з ефіру сигнали ДМХ-каналів і видавали на своєму виході сигнал на фіксованій частоті метрового діапазону. А цей сигнал вже можна було налаштувати на телевізорі. Як пише портал earlytelevision.org — дані приставки не мали підсилювача і забезпечували жахливий та зашумлений сигнал. Приймати телеканали в дециметровому діапазоні таким чином було досить складно, окрім випадків, коли глядач жив неподалік від передавача. Телевізори із вбудованим ДМХ-тюнером підтягнулися на ринок трохи пізніше. Але за твердженням того ж earlytelevision.org перші моделі мали не кращу чутливість ніж згадані вже приставки.

Така от історія