Gliwice Tower
Джерело зображення: imgur.com

Уявіть собі, що ви інженер і перед вами стоїть завдання побудувати вежу для радіостанції. Для забезпечення кращого покриття — вежа має бути високою (понад 100 метрів), а також міцною, стійкою до погодних умов і довговічною. Який матеріал для будівництва ви оберете? А якщо вам скажуть, що антена — це по-суті дріт, який треба натягнути вертикально від підніжжя до вершини вежі, і при цьому конструкція проектованої вами вежі не повинна перетворитися на пастку для радіохвиль (клітка Фарадея)? Ваше рішення?

З подібним технічним завданням зіштовхнулися німецькі інженери в 30-ті роки XX століття і знайшли достатньо оригінальне та практичне вирішення описаної проблеми: якщо не можна будувати з металу, бо конструкція вежі блокуватиме радіохвилі всередині вежі, — то можна побудувати вежу з дерева. Це дозволить і антену підвісити вертикально і опора сигналу не буде заважати. Саме так — з дерева.

Крихта технічних подробиць

Антени для діапазону середніх хвиль зазвичай підвішують саме у горизонтальній поляризації по тій причині, що вони довгі. Але для цього потрібно натягнути таку антену мінімум між двома вежами, з чого б ті зроблені не були. Крім того в сигналу, який випромінюють вертикально встановлені антени, є певні переваги у розповсюдженні. На цих перевагах і вирішили зіграти німці, які в 1930-ті затіяли велике дерев'яне будівництво. Навіть дуже велике: загалом в Німеччині було збудовано понад 15 дерев'яних радіовеж. Найвища серед них знаходилася у місті Мюлаккер і мала висоту 190 метрів.
У Бреслау (Вроцлав) стояла 140 метрова вежа з дерева. Чи бачили ви колись телевежу на Високому Замку у Львові? Спробуйте собі уявити її дерев'яною. Так буде легше прикинути висоту вежі у Мюлаккері. Але лише прикинути, бо до наших днів збереглася тільки одна така дерев'яна конструкція, і щоб подивитися на неї теж варто поквапитись, бо кажуть, що їй недовго залишилось.

Gliwice
Джерело зображення: tropter.com

Ймовірно ви чули про місто Ґлівіце у Польщі. І назва ця асоціюється у вас не з дерев'яною вежею, про яку ми сьогодні говоримо, а з інсценованим нападом на місцеву радіостанцію, який відбувся 31 серпня 1939 року. Саме цей напад в якості приклад польської агресії Гітлер використав як привід почати військові дії проти Польщі. Тоді німецький загін, який вдавав із себе поляків, мав здійснити напад на радіостанцію у Ґляйвіці (так в той час називалося місто), і передати в ефір повідомлення польською мовою. Для здійснення цієї мети необхідно було напасти на студію радіостанції, котра знаходилася в приміщенні старого радіоцентру, що діяв в місті з 1925 року. Але нападники трохи промахнулися і атакували саме новий, збудований у 1935 році радіоцентр, де не було обладнання для ведення ефіру, а лише передавач. І хоч так сяк їм вдалося вийти в ефір, та навіть сказати кілька слів, — операція загалом виявилася провальною. Але, як можемо судити із подальших подій, для Гітлера це вже не мало значення.

Отже, об'єкт нашого обговорення прямо пов'язаний із згаданим вище інцидентом, адже саме там описані події і мали місце. А так як вежі у Ґлівіце пощастило вціліти — це зробило її найвищим дерев'яним об'єктом в Європі та найвищою дерев'яною вежею у світі. І виглядає ця споруда ефектно.

Gliwice
Джерело зображення: its-poland.com

Трішки характеристик

Висота вежі 111 метрів. Для будівництва була використана просочена модрина скріплена латунними болтами. Збудувала вежу у 1935 році фірма Lorenz AG з Берліна. Вона ж забезпечила радіостанцію 8-ми кіловатним передавачем, що працював на частоті 1231 КГц (243 м).
Для потреб радіомовлення вежа використовувалася до середини 50-х років. Після того як місто передали в склад Польщі, з неї транслювали програми Польського радіо. Згодом ця вежа глушила програми Голосу Америки та Радіо Свобода. В наш час використовується як опора для антен мобільних операторів. Також звідти ведеться малопотужне радіомовлення в FM-діапазоні.
За приблизними оцінками дерев'яна вежа в Ґлівіце простоїть ще 15-20 років. Тож поспішайте її побачити, поки є така можливість, адже це 
— не тільки унікальна та красива конструкція. Це — історичне місце, яке виконало свою символічну роль в страшних подіях минулого і до сьогодні є символом, покликаним про ці події нам нагадувати. Зараз комплекс радіоцентру є структурним підрозділом музею Ґлівіце. В його будівлях діє експозиція, де майже повністю збережено автентичне передавальне обладнання та відтворено вигляд історичної радіостанції.

Як доїхати до Ґлівіце?

Найкращим варіантом буде дістатися спершу до Катовіце. Звідти кожні 20 хвилин до Ґлівіце відправляється потяг. Або ж поруч із вокзалом можна сісти на автобус, який курсує що 3 години. Середній час в дорозі 30 хвилин. Ще 30 хвилин знадобиться аби дістатися вежі пішки. Альтернатива прогулянці — таксі або автобус. Вибір за вами