Офіційно перша передача голосу за допомогою радіохвиль відбулася 24 грудня 1906 року. Так почалася епоха голосового радіомовлення. Проте серйозний поштовх до свого розвитку радіо отримало в 1920-х роках, з появою підсилювачів на електронних лампах. Одна за одною на карті світу починають з’являтися радіостанції. Одного дня своє радіо народжується і у Львові.

Історія львівського радіомовлення розпочалася не з будівництвом телевежі на Високому Замку, а значно раніше - у 1930 році. Перша львівська радіостанція була польською. Спершу Polskie Radio Lwów розмістилося в орендованому центральному павільйоні Східних Торгів, що у Стрийському парку. В приміщенні знаходилася як студія так і передавальне обладнання, монтаж якого тривав протягом тижня і завершився 10 січня 1930 року. В цей же день було проведено короткий пробний ефір. Регулярні програми Львівське радіо почало транслювати з 15 січня 1930 року на частоті 795 КГц.

Зображення з сайту wikimapia.org

Потужність передавача на той час була невеликою - 1,7 КВт., мовлення відбувалося за розкладом 1745 - 2000. Спочатку радіостанція працювала як ретранслятор загальнопольських програм до яких додавалися власні рекламні блоки. Власні програми з’явилися трохи пізніше. Вже наступного 1931 року покращилося технічне оснащення львівського радіо. Ввели в дію новий передавальний центр потужністю 16 КВт, який було збудовано в кінці сучасної вулиці Івана Франка, поруч зі Стрийським парком. А студія переїхала в нове приміщення за адресою вул. Баторія 6 (сучасна Кн. Романа). В цьому будинку і зараз перебуває Львівське обласне радіо.

Сьогодні далеко не кожен знає про Polskie Radio Lwów, але багатьом львів’янам знайомі імена Щепко (Szczepko) і Тонько (Tońko). Під цими псевдонімами працювали Генріх Воґельфанґер і Казимир Вайда - популярні ведучі програми Wesoła Lwowska Fala (Весела львівська хвиля), "правдиві батяри", герої не тільки радіоефірів, але й кінокомедій того часу, в яких вперше прозвучала популярна і сьогодні пісня "Тільки у Львові" (Tylko we Lwowie). Весела львівська хвиля була мабуть найпопулярнішою програмою Львівського радіо не тільки у Львові, а й в усій Польщі.

Зображення з сайту historiaradia.neostrada.pl

Перша львівська радіостанція працювала в ефірі з 1930 по 1939 рік. В 1936 році трансляції програм розпочалися з нового передавача потужністю 50 КВт. Польська Вікіпедія наводить цікавий факт: "В 1939 році Львів був найкраще радіофікованим містом в Польщі, тут налічувалося 45 тисяч радіоточок". З початком Другої Світової Війни і переходом Львова під радянську владу, замість Polskie Radio Lwów розпочалися трансляції програм радянської радіостанції РВ-94. Було проведено заміну деякого обладнання в студії і можливо на передавачі, але частота станції по-суті залишилася без змін - 794 КГц. У 1940 році через львівський передавач почали виходити врізки програм Волинського радіо, яке від тоді веде своє літочислення. Згодом, в німецькій окупації (1941-1944), замість РВ-94 транслюється німецька радіостанція Rundfunksender Lemberg. Після повернення радянської влади у Львів на 794 КГц. повертається РВ-94, яка скоріше всього працювала там до 1951 року, поки не переїхала на нову частоту і, очевидно, - нову вежу. Сьогодні на місці, де стояли польські радіовежі, знаходяться житлові будинки. Також немає жодних слідів від павільйонів Східних Торгів у Стрийському парку. Наразі мені не вдалося знайти інформації, про час руйнування старих радіовеж. Швидше всього вони були розібрані на початку 1950-х років. Та це лише припущення.

P. S. Дякую Савицькому Владиславу (www.ukrtvr.org) за допомогу у пошуку інформації.