Youtubelogo
Зображення: Getty Images

"Ми більше не будемо платити вам за антинауковий контент і не дозволимо монетизувати його за допомогою наших платформ" — саме так коротко можна переказати заяву Google зроблену в минулий четвер.

Пошуковий гігант, основна доля прибутків якого припадає на контекстну рекламу, змінює політику використання своїх сервісів, зокрема і сервісу монетизації Google Adsense, та заборонить рекламувати або монетизувати контент, де заперечують зміни клімату на планеті або вплив людини на них. 
Як стверджує у своїй заяві команда Google Ads однією із причин, що підштовхнули їх до запровадження таких змін — була зростаюча кількість звернень від рекламодавців, видавців та авторів YouTube, котрі висловлювали тривогу стосовно реклами, що розміщувалася на їх сторінках чи під час перегляду створених ними відеороликів, а також стосовно контенту поруч із яким їх реклама могла показуватися. 
Тобто вдаватися до прямої цензури і блокувати контент Google поки не збирається, але не дозволить більше пропагувати ідеї, які "суперечать усталеному науковому консенсусу щодо змін клімату на планеті та їх причин". Більше не можна рекламувати або розміщувати рекламу від Google на сторінках, які поширюють неправдиву та оманливу інформацію про зміни клімату, або ж заперечують сам факт, що такі зміни відбуваються. 
Нова політика монетизації від Google почне вступати в силу з наступного місяця і для втілення її в життя компанія буде використовувати комбінацію таких інструментів як автоматичні алгоритми та модерація людьми. 
Поки невідомо наскільки швидко ці зміни торкнуться контенту, що створюється або рекламується не англійською мовою. Разом з тим Google обіцяє уважно вивчати кожен випадок, щоб відрізнити контент, який поширює неправдиву інформацію як факт від того, де про брехню просто розповідають чи дискутують стосовно конкретних тверджень. 
Наскільки ефективними, а головне коректними, будуть нові алгоритми стане відомо вже незабаром. Але можна припустити, що це лише початок і в недалекому майбутньому ми побачимо розширений список заборонених до просування та монетизації тем. Наскільки це добре чи погано — складно сказати, адже з одного боку будь-яка цензура вбиває ідею вільного інтернету, яку теж активно пропагують в цивілізованих суспільствах, а нові інструменти контролю завжди створюють спокусу зловживання ними. З іншого боку — люди постійно забувають, що свобода — це не вседозволеність, а в першу чергу відповідальність. Інтернет давно вже перетворився на комфортне середовище поширення фейків, теорій змов та різного роду пропаганди і безвідповідально було б не реагувати на все це. З цього боку заборона заробляти на антинаукових твердженнях поки не видається несправедливою.