Під час місії із пошуку Планети Дев'ять, загадкової планети, що як стверджується, повинна бути на краю нашої сонячної системи, астрономи відкрили ще дещо: 12 нових супутників навколо Юпітера. І один із них виглядає доволі дивно.

Відкриття збільшує кількість відомих супутників Юпітера до 79, це найбільша кількість, яка обертається навколо однієї планети у нашій сонячній системі.

Проте чому вчені лише зараз відкрили ці супутники? Технології роблять легшим спостереження за Юпітером і зоною навколо нього у глибших деталях, та доводять, що відкриття лише чекають щоб бути відкритими у нашому власному куточку всесвіту.

Відкриття супутників

В березні 2017 Юпітер був у найкращому положені для спостережень використовуючи телескоп Бланко, в міжамериканській обсерваторії Церро Тололо у Чилі. Телескоп обладнаний камерою Темної Енергії і здатний виявляти невиразні об'єкти на небосхилі.

Астроном Скот Шепард з наукового інституту Карнегі та його команда використовували телескоп для пошуку на краю Сонячної системи щоб знайти ознаки Планети Дев'ять. Разом з тим вони зрозуміли, що можуть одночасно спостерігати за Юпітером.

Вони могли б побачити різницю між Юпітером і об'єктами навколо нього проти об'єктів у віддаленій Сонячній системі, тому що об'єкт навколо Юпітера буде рухатися з такою ж швидкістю як і газовий гігант. Віддалені об'єкти не можуть рухатися так швидко.

"Це як рухатися в автомобілі і дивитися за вікно, де дорожні знаки пролітають мимо, а гори в далині рухаються повільно" — пояснює Шепард — "Ви можете бачити і те і інше одночасно та легко помітити різницю між ними".

Нова, більша камера на телескопі дозволила команді покрити більший відсоток неба. Коли раніше їхні спостереження були схожі на проглядання неба через соломину, то зараз їх здатність бачити стала в 10 разів більшою. А оскільки Юпітер — найбільша планета нашої сонячної системи, астрономи потребують здатності бачити простір навколо нього настільки добре, наскільки це можливо.

Враховуючи те, що Юпітер яскрава планета, астрономам доводилося мати справу із блиском і розсіяним світлом, які впливали на простір, де можуть перебувати супутники. "Нова камера дозволяє нам покрити весь космос навколо Юпітера в кількох зображеннях, і ця камера добре затінена" — каже Шепард

Що створює супутники?

Вчені відкрили 12 супутників, проте спостереження і процес підтвердження, використовуючи різні телескопи, зайняли приблизно рік.

Дев'ять нових супутників були знайдені дуже далеко від Юпітера, приблизно 25 мільйонів кілометрів від нього. Ці супутники рухаються по ретроградній орбіті (в протилежну сторону від обертання планети). Період їхнього обертання навколо Юпітера становить близько двох земних років. Шепард і його команда вірять, що ці супутники є залишками трьох більших супутників, які розвалилися внаслідок зіткнення з іншими супутниками, астероїдами чи кометами.

Два інших нових супутники знаходяться ближче до планети і рухаються по проградній орбіті, яка відповідає напрямку руху Юпітера. Враховуючи їх відстань і кут від планети — вони також, швидше за все, є частинами зруйнованого більшого супутника. Період їх обертання навколо газового гіганта становить менше року.

І тепер там є дивний супутник. Шепард вірить, що він може бути найменшим із супутників Юпітера і його орбіта несхожа на орбіту жодного іншого супутника навколо планети.

Він був названий Валетудо, на честь римської богині здоров'я і гігієни, яка є правнучкою Юпітера.

Супутник має проградну орбіту, але більш віддалену і по-іншому нахилену. Це означає, що його орбіта перехрещується із іншими ретроградними орбітами і супутник може зіткнутися із об'єктами на них. По-суті це рух назад по автостраді, у зустрічному напрямку, пояснює Шепард. Валетудо швидше за все зіштовхувався з іншими супутниками, які розбили його на фрагмент, що залишився сьогодні. Протягом мільярда років він може припинити своє існування.

Цей "виживший" може бути останнім шматком більшого супутника, який рухався проградною орбітою, та зіткнувся з якимось об'єктом, що призвело до утворення ретроградних супутників.

Ці нові супутники можливо сформувалися в місці нашої сонячної системи, відомому як гігантський планетний регіон, який знаходиться між поясом астероїдів, де домінують кам'яні астероїди, та поясом Койпера, з переважаючими льодяними кометами.

Гігантський планетний регіон — це місце де сформувалися найбільші планети нашої сонячної системи, і зараз він позбавлений об'єктів, тому що планети зібрали весь матеріал для формування. Супутники — це залишки того, що там було, народжені в диску з газу і пилу навколо Юпітера, після того як планета сформувалася і тоді захопила та втягнула їх в свою орбіту. Оскільки вони сформувалися між двома поясами, супутники можливо складаються з каменю та льоду.

Ці будівельні блоки планет можуть пролити світло на ранні роки нашої сонячної системи.

Що таке Планета Дев'ять?

Дослідники вірять, що на краю сонячної системи може бути планета 200 раз далі від Сонця, ніж Земля (і п'ять раз далі, ніж Плутон), з екстремально витягнутою та довгою орбітою. Вона може бути в 15 разів більша за Землю і відома вона як Планета Дев'ять, або Планета X.

Шепард, Чад Труджіло з Північноаризонського університету і Девід Толен з Університету Гаваїв, проводять дослідження з метою знайти стільки малих та віддалених об'єктів на краю сонячної системи, скільки вони зможуть. Чим більше вони знайдуть, тим більше зможуть звузити область неба, де Планета Дев'ять може бути.

З сучасними технологіями, а також із наступним поколінням телескопів, що матимуть ще більше можливостей, Шепард вірить, що вчені зможуть протягом наступних кількох років остаточно сказати існує Планета Дев'ять чи ні.

Та чому підтвердити це настільки складно? Тому що це як бути серед дерев у нашому власному лісі і намагатися порахувати їх всіх, замість використати дрон, що підніметься над ними — пояснює Шепард.

Давним-давно, коли наша сонячна система тільки формувалася це було б легше зробити, оскільки Планета Дев'ять не завжди знаходилася на краю. Вона скоріше за все була якраз посередині між планетами, які ми знаємо так добре — каже Шепард.

Якщо Планета Дев'ять існує, за словами Шепарда це може бути вогнище гігантських планет. Вона можливо сформувалася у гігантському планетному регіоні і виросла до кількох мас Землі у розмірах, а тоді наблизилася до однієї з гігантських планет і була викинута на край сонячної системи. Це могло б пояснити її теоретичну орбіту, яка не могла б сформуватися в акуратному колі, а натомість була сформована в хаотичному оточенні.

"Якщо ми дійсно знайдемо цю планету в наступні кілька років, це буде справді дивовижне відкриття в астрономії. Це щось неймовірне знати, що дещо більше ніж Земля знаходиться там, на краю сонячної системи і ми не були здатні це побачити" — каже Шепард.

CNN