TOWARYSZ MICHAL | 21-03-2015 | radiopolska.pl

Грузію я відвідав з групою знайомих в кінці травня, на початку червня 2014 року. Незвична архітектура, культура, різноманітні страви, прекрасні краєвиди і гостинність грузинів надовго залишаться у нашій пам’яті. Ну і не варто забувати вино, про яке я додам ще декілька слів.

Культурно Грузія є дуже особливою країною, з погляду на мову і писемність, які не схожі на жодні інші в світі. Численні пам'ятки свідчать про те, що розвинена цивілізація існувала там за тисячі років до Христа. Мабуть найкращим прикладом буде скельне місто Уплісцихе, яке було заселене від X ст. до н.е. (згідно з різними джерелами від XI до V) до часів пізнього середньовіччя. Можна тут знайти оздоблення стель, які сильно нагадують грецькі чи римські, і на думку деяких істориків були такими першими в світі. Грузини також "сперечаються" з вірменами щодо того, хто був першим християнським народом. В будь-якому разі християнські храми стояли в Грузії за п'ятсот років до хрещення Польщі. Слово "вино" також походить з грузинської мови. Напій дозріває тут в глиняних амфорах, а не так як в Європі - у бочках. Це тут виноградарство вперше повстало як ремесло, яке потім поширили в Європі греки і римляни. На території Грузії вирощується і обробляється безліч сортів винограду, які марно шукати в інших частинах світу.

Радіо і телебачення

Після короткого вступу перейдемо до обговорення радійно-телевізійних справ. На час мого візиту в Грузії не функціонували цифрові (DVB-T чи DAB) мережі, а аналогове телебачення працювало на низьких відрізках метрового діапазону, тому FM-станції тут можна, у більшості випадків, почути лише в верхній смузі FM-діапазону. Радіостанції мають "нецікаве" звучання, часто чути сильні перевантаження, або звук як у старого "колгоспника". Поширеною також є атрофія емісії, але це пов’язано з поганим станом трансляційної інфраструктури.

Музична ж частина радіостанцій виглядає дуже цікаво. Можна знайти навіть станції котрі грають "чорні" ритми чи мелодії найкращих років нашого ZET Chili. Радіо охоче слухають місцеві мешканці, чути його також через динаміки встановлені в міських парках.

Мережа DVB-T зараз введена в експлуатацію і до половини 2015 року повинна охопити всю країну. Аналогове мовлення схоже, що і далі в ефірі, і дата його відключення не відома досі1. Варто додати, що багато грузинів дивиться російське телебачення, в основному супутникові канали. Це було для мене шоком, адже загальновідомим є неприязне ставлення грузинів до росіян, особливо після останньої війни, в результаті якої Грузія втратила Абхазію та Південну Осетію.

Ефірні об’єкти

За винятком телевежі в столичному Тбілісі грузинські трансляційні об’єкти викликають скоріше понуре враження. Не відносяться вони, м'яко кажучи, до доглянутих. Опис подано в порядку, в якому я відвідував Грузію. Що цікаво - телевежі охоче фотографують. На картах Google чи в Google Earth можна без зусиль знайти фото різних веж.

Кутаїсі

Після Тбілісі це друге місто, в якому сідають літаки з Польщі. Малий міжнародний аеропорт, має (яка цікава подробиця) третю по висоті в світі вежу контролю польотів. Налічуючи близько 200 тисяч мешканців Кутаїсі є столицею регіону Імеретія. Місцева вежа, а точніше група веж, стоїть на високому, приблизно 400 м над рівнем моря, пагорбі Кхвамлі, що знаходиться на північний схід від міста. Найважливішим об'єктом є висока щогла, яка в нижній частині являє собою металеву трубу, а у верхній закінчується решітчатою секцією. Збоку стоять нижчі вежі, з яких напевно відбувається трансляція радіо на УКХ. Користуються також ними оператори мобільного зв’язку. До цього місця легко добратися дорогою, яка далі веде до популярних туристичних місць, - монастирів Гелаті і Моцамета.

Местія

Грузинське "Закопане". Місцевість з новим ринком, побудованим на зразок на альпійських курортів, розташована в регіоні Сванетія. Повна пансіонатів і готелів - це ключова база до навколишніх вершин Кавказу. Наприклад до відомої Ушби. Недалеко також височіє найвища вершина Грузії - гора Шхара, висотою 5200 метрів. З навколишніх вершин при гарній погоді легко можна спостерегти Ельбрус (5633 м.), що вважається деякими географами найвищою горою в Європі. Високі, переважаючі Альпи, засніжені вершини справляють величезне враження.

Місцева телевежа знаходиться на висоті понад 2400* м. над рівнем моря, на одній з вершин масиву Зурулді. Передаються з неї три радіостанції з жахливою якістю звуку. З вежі також транслюється аналогове телебачення на каналах CH4, CH5 і CH7.

Трохи вище розташовані наступні об'єкти - на найвищій верхівці пагорбу стоять три вежі операторів мобільного зв’язку. При чому до однієї з них не підведена електрика - живить її дизельний генератор. Зовсім поруч на черговій вежі підвішені величезні чаші, призначення яких я на жаль не знаю. Уздовж шляху, що біжить хребтом лежить повно елементів старих об'єктів.

* - висота відрізняється залежно від мапи, деякі джерела вказують понад 2700 метрів, стільки ж визначив і GPS.

Латалі

Мале село, що знаходиться на дорозі до Метісії. Була тут короткотривала зупинка, пов'язана з "полюванням" на автостоп і незапланованим нічлігом. Біля старого костелу (IX ст.) стоїть трохи скалічена решітчата конструкція, що є ймовірно ретранслятором. На жаль бракує інформації стосовно того, що з цього місця транслюється.

Зугдіді

Власне ця місцевість повинна знаходитися відразу за Кутаїсі, але перший раз я був там тільки проїздом. Зугдіді - це столиця регіону Самеґрело-Земо Сванеті, отже регіону, який охоплює Сванетію, де знаходиться Местія. Місто є зупинкою для кожного, хто збирається в гори громадським транспортом. Є також велика залізнична станція, з якої відходять потяги в т.ч. і до столиці.

У місцевості стоять два передавальні об'єкти. Обидва служать для трансляції радіо і телебачення. Являють вони собою середньої висоти решітчаті вежі. Перша вежа знаходиться практично в центрі міста, серед забудови і під неї можна підійти.

Друга - розташована трохи східніше, на невеликому узгір'ї, серед виноградників і особняків.

Тбілісі

Столиця Грузії налічує приблизно 1,5 млн мешканців. Тутешня телевежа є одним з символів міста. 300-метровий об’єкт з цікавою конструкцією помітний практично з кожної точки в місті і має дуже цікаву ілюмінацію. Виглядає немовби був покритий парчею. Вежа стоїть на пагорбі висотою понад 800 метрів (сама вежа стоїть трохи нижче). З телевежі транслюється понад двадцять радіостанцій. Єдиної антенної системи немає - є окремі, розкидані по різних частинах вежі. Стосується це також і телевізійних антен. Така ситуація рідко зустрічається, - зазвичай на головних для даного простору об'єктах є одна система на дану смугу, плюс можливо додаткові резервні системи або скеровані антени для менших потужностей. Згідно fmscan.org в Тбілісі мовлення ведеться ще з двох інших веж.

З околиць вежі відкривається прекрасний вид на місто. Видно також інші об'єкти, але я не помітив на них жодних систем для трансляції УКХ або телевізійних каналів. Антени для передачі ТБ і УКХ також розміщено на вежах по сусідству з телевізійною. Йдучи алеєю у напрямі вершини пагорба по лівій стороні стоїть невисока вежа з антенами для трансляції на УКХ і ДМХ. Вище знаходиться загороджена військова територія, де також стоїть декілька об'єктів.

Безпосереднього доступу до об'єктів немає, але наблизитися можна одним з багатьох шляхів з центру міста. На вершину можна також доїхати автомобілем або громадським транспортом чи канатною дорогою. На вершині знаходяться ресторани і парк розваг.

Боржомі

Якщо Местію можна порівняти з Закопаним, то Боржомі найкраще асоціюється з Криницею. Це курортна місцевість, розташована на Малому Кавказі, відома будинками відпочинку і мінеральною водою. На жаль, найкращі роки Боржомі вже давно позаду - в часи комунізму це був один з найбільш відомих курортів в СРСР. Колишні великі будинки відпочинку занепадають або частково пристосовуються під житлові приміщення. З вежі в Боржомі, побудованої на понад 1300-метровій горі мовлять тільки 3 радіостанції, натомість телеканалів тут є вдвічі більше. Також можливий прийом радіо з Туреччини і Азербайджану.

Чиатура

На мою думку, — це найцікавіша місцевість, яку я побачив в Грузії. Практично позбавлена туристичної інфраструктури, але прекрасно розташована і така, що має ніде більше не бачену розвагу, якою є багата система канатних доріг. З погляду на розташування міста в глибокій гірській долині - це є одна з форм громадського транспорту. Перевезення канатною дорогою на деяких відрізках безкоштовне, на інших — потрібно внести оплату за обслуговування вагонів. Канатні мережі були побудовані в 50-тих роках XX ст. з метою полегшення добирання працівникам до ближньої, тоді найбільшої на світі, - шахти з видобутку марганцевих руд. Частина доріг залишилася до цього дня і диво, що не трапився там якийсь нещасний випадок. Багато відрізків вже, на жаль, виключені з руху.

У місті знаходяться декілька передавальних об'єктів - всі розташовані на високих узгір'ях. Як "вішалка" для антен служать, наприклад, опори канатної дороги. На захід від міста знаходиться головний об'єкт — висока, решітчата вежа.

На завершення - антени

Важко забути вигляд антенних інсталяцій, які використовують грузини. Багато з них є настільки оригінальними, що я вирішив показати їх на фото. Більшість конструкцій - це аматорська робота, виконана без знайомства з основними законами фізики! Є антени виготовлені наприклад з деревини, або навіть компакт-дисків. Зустрічаються ті ж супутникові антени, встановлені "вверх ногами", для прийому каналів з супутників, які в цьому місці є низько над горизонтом.

(1) - відключення аналогового телебачення в Грузії розпочалося 1 липня 2015 року