Зображення: CNN

Американські хірурги вперше пересадили нирку від генномодифікованої свині у людське тіло.

Те, що наукові розробки в сфері генетики ведуться давно — ні для кого не є новиною. Особливо перспективними вони видаються в галузі трансплантології, де черга на донорські органи значно перевищує шанси їх отримати. І от CNN повідомляє про першу успішну спробу пересадки нирки від генномодифікованої свині у людське тіло. Успіхом цю операцію вважають тому, що тіло пацієнта, у даному випадку жінки з діагностованою смертю мозку, не відторгло орган відразу, як це зазвичай буває. Нирка три дні працювала під'єднаною до судин реципієнтки, у якої діагностували ниркову недостатність, і показала "досить нормальні результати". А саме: виробила той рівень сечі, який зазвичай виробляють трансплантовані нирки і нормалізувала надвисокий рівень креатиніну, головного індикатора ниркової недостатності, в організмі пацієнта. А головне — імунна система не почала відразу боротися із пересадженою ниркою, і це — успіх, до якого вчені йшли десятиліттями.

З цією метою в США вивели спеціальну породу свиней — GalSafe.

Не впевнений чи правильно зрозумів, але досягти цього успіху вдалося шляхом вимкнення гену, який відповідає за синтез цукрової молекули глікан, яку ще називають альфа-ґал.

І ось тут цікаво: генномодифіковані свині, в теорії відкривають можливості для використання їх в якості джерела для всього: від серцевих клапанів — до шкірних трансплантантів. Крім того в 2020 році ця порода була схвалена Управлінням з продовольства і медикаментів, як безпечна для вживання у їжу людьми з алергією на м'ясо.

Що ж стосується нирок — то команда дослідників припускає, що довший, ніж триденний експеримент покаже нові перепони, які треба буде подолати, перш, ніж органи стануть доступними для людей. Проте очікується, що пробні трансплантації для людей на фінальній стадії відмови нирок, стануть можливі в наступний рік чи два. Таким пацієнтам пересаджена від свині нирка може стати тимчасовою, поки вони чекають на людський орган, або ж навіть постійним трасплантом, якщо все піде добре. У багатьох, серед таких пацієнтів, смертність знаходиться на рівні деяких видів раку, тож нирка від GalSafe може бути для них єдиним шансом вижити чи хоча б подарувати їм кілька додаткових місяців.