Жінки дуже рідко страждають колірною сліпотою (дальтонізмом), навіть якщо самі є її носіями.

 

Дальтонізм - це,зазвичай, вроджена вада зору, рідше - набута. Через неправильне кольоросприйняття людина може відчувати безліч незручностей, а може і навпаки - навіть не здогадуватися про такий недолік свого зору. Існує багато видів дальтонізму: від незначних труднощів при розрізненні відтінків одного кольору і до повної сліпоти на один з трьох основних кольорів чи навіть на всі три. Але страждають від таких порушень переважно чоловіки. В чому секрет? Звідки у представниць прекрасної статі імунітет до цієї хвороби?
Все просто. Ніякого імунітету немає. Дальтонізм (вроджений) - це спадкова хвороба спричинена генетичною вадою Х-хромосоми, в результаті чого рецептори чутливі до того чи іншого кольору в оці хворої людини або відсутні зовсім, або погано розвинені. У жінок, за наявності однієї хворої хромосоми, порушень кольорового зору не буде, оскільки генетична вада однієї хромосоми компенсується другою, здоровою Х-хромосомою. Чоловікам пощастило менше - У-хромосома не може подавити недоліки успадковані від хромосоми Х, тому у випадку такого генетичного набору чоловік не може нормально розрізняти кольори. Та чи означає це, що якщо мати є носієм то її син народиться дальтоніком? Зовсім ні. Володіючи в своєму наборі нездоровою Х-хромосомою жінка може народити як здорового так і хворого хлопчика. Так само як передати або не передати хвору хромосому дівчинці. Але це, як і стать дитини залежить від випадку. 46 хромосом людини - це по 23 хромосоми одержані від батька і матері при заплідненні. Воля випадку тут проявляється у тому яка яйцеклітина, зі здоровою чи хворою хромосомою, буде запліднена, що особливо важливо у випадку, якщо стать майбутньої дитини хлопчик. Дівчинка ж ризикує просто бути носієм хвороби навіть не здогадуючись про це. Випадки вродженого дальтонізму у жінок можливі лише при двох батьках-носіях і то тільки тоді, коли хвора Х-хромосома батька утворить пару з хворою Х-хромосомою матері, проте шанси на це дуже малі. Що цікаво, що у хворого дальтонізмом батька, при умові, що мати здорова, будуть цілком здорові діти: У-хросома батька + Х-хромосома матері = здоровий хлопчик; Х-хромосома батька + Х-хромосома матері = здорова дівчинка-носій, яка матиме всі шанси передати недугу своїм нащадкам.
Дальтонізм - це хвороба, що вводить певні професійні обмеження, в тому числі і на керування транспортними засобами. Хоча все залежить від виду колірної сліпоти.