Зв’язок

Мобільний зв’язок в Республіці Білорусь непогано розвинений і навіть випереджає Україну. В Білорусі давно видали ліцензії на 3G, тому UMTS-мережі вже досить розгалужені і покривають значну площу країни. Подібно до України ринок поділений між трьома операторами, які працюють в стандартах GSM та UMTS. Операторів CDMA в Білорусі немає. Єдину мережу CDMA-450, представлену оператором Dialog, було вимкнено 24 січня 2014 року. Місцева "велика трійка" - це Velcom, МТС та life:). Останні два бренди українцям добре знайомі, як і у нас вони є місцевими дочками російської та турецької компаній відповідно. Velcom — лідер на ринку мобільного зв’язку, місцевий бренд, належить австрійській Telekom Austria. З роумінгом проблем не буде, а от купити білоруську сім-карту може виявитися непросто. Продаються вони тільки по паспорту, не всі і не всім. Velcom і МТС підключають іноземців лише на один із тарифних планів. У Velcom це віртуальний оператор "Привет", а в МТС - тарифний план "Гостевой". life:) підключає на будь-які тарифи. Для підключення бажано іти в фірмові салони операторів, в сторонніх точках продажу (якщо знайдете такі) не люблять працювати з іноземцями і можуть відмовитись продати сім-картку.

Особисто для мене, у співвідношенні ціна/зручність підключення, найкращим варіантом виявився life:). Один з фірмових салонів оператора в Бресті знаходиться недалеко від автовокзалу, за адресою вул. Пушкінська 50 (відкрити карту).

В салоні консультант попросила мій національний паспорт (на закордонний не оформляють) і посміхнувшись додала: "Много вас едет сюда последнее время". Так, не мало. Хто тікав від війни, хто від повістки. У кожного була своя причина. Туристи для Білорусі справа не така звична як в Україні, тому розгледіти в мені туриста дама за стійкою змогла тільки після того як я їй прямо на це вказав. З посмішкою, звісно.

Оформлення документів не займає багато часу. Холдер з сімкартою і короткою інструкцією запакований в прозорий поліетилен. Всі написи російською. З білоруською life by не сильно дружить.

В оператора нема білоруськомовної версії сайту, а всі інформаційні і рекламні буклети виконані російською. Проте білоруською говорить робожінка в IVR. Пропоную послухати.

Вартість підключення залежить від обраного тарифного плану. Для "Старт йо life:)" вона склала: 15 000 білоруських рублів (22.50 грн. по курсу на липень), додатково знімається плата за активацію - 9000 руб. (13.50), з яких на балансі залишається 6000 рублів. Денна вартість пакету становить 2300 руб. За ці гроші абоненту нараховується 5 хвилин безкоштовних розмов по Білорусі, безкоштовні розмови в life:) і 100 Мб інтернету. А тепер УВАГА: невикористані пакети послуг не згорають, а накопичуються на рахунку з можливістю подальшого використання. Новий пакет послуг нараховується рівно через 24 години після підключення попереднього. В моєму випадку це було в 18:34. Поповнення рахунку в РБ справа не така проста як в Україні. Всюдисущих терміналів поповнення на вулицях не видно, в кіосках нічого такого не продають. Поповнити рахунок вдалося лише на наступний день у відділенні Белпошты.

Гроші

Якщо читати в інтернеті про поїздки в Білорусь — то всі як один розповідають про зручність обміну гривні на зайчики вже після приїзду. Проте я валюту міняв у Львові. І хоч для того аби назбирати необхідну суму довелось пройтись по кількох обмінниках, рішення було правильне. В Україні за одну гривню я отримав 729 рублів, в той час як в білоруських обмінниках гривню або не купували взагалі (лише продавали), або давали за одну гривню 200 рублів. Згодом, в Гомелі здав майже всі залишки місцевої валюти (140 000 рублів), за що отримав 200 грн. Незважаючи на те, що пред’являти паспорт при обміні валюти в Білорусі непотрібно, касир попросила мій паспорт і ввела звідти всі дані, включно з датою народження. Дата народження її трохи поставила в ступор, адже в закордонному паспорті вона записується в форматі DD Лип/Jul YY. Власне «Лип» вона і не змогла розшифрувати. Білоруською «липень» звучить схоже «ліпень», але цією мовою там майже ніхто не розмовляє.

Якщо пройтися по цінах — то у мене не було ні потреби, ні особливої можливості порівнювати цінники на прилавках з українськими аналогами. Узагальнюючи можу сказати, що там все дорожче. Щось суттєво, щось не дуже. Певною проблемою стало те, що кафешок, магазинчиків і особливо супермаркетів в Білорусі значно менше ніж в Україні. Комфортно закупитися прогулюючись між широкими рядами з продуктами, так як до цього вже звиклося у нас, мені так і не вдалося. Втім, проглянувши деякі чеки привезені звідти, по деяких продуктах можу навести ціни в білоруських магазинах станом на кінець липня 2015 року:

  • Спрайт 1 л. — 12 000 руб (18 грн.) Брест, 13 100 руб (19.65 грн.) Мінськ
  • Круасани 7 Days 7000 руб (10.50 грн.) Мінськ
  • Йогурт (стандартна пластикова банка) 8 100 руб. (12.15 грн.)
  • Пряники з начинкою персика 350 грам (на смак як картон з повидлом) - 14 500 руб (21.75 грн) Мінськ
  • Шкарпетки чоловічі (форсмажор, виникла необхідність купити) - 8900 руб (13.35 грн), розпродаж, Мінськ
  • Згаданий вже стартовий пакет life:), ТП «старт Йо» - 15 000 руб (22,50 грн.) + 9 000 руб (13,50 грн.) за активацію.
  • Маршрутка, проїзд по місту - 7000 руб (10.50 грн.) Брест. Маршрутка просто жесть, виглядає так
  • Плацкартний квиток на поїзд: Брест — Мінськ: 75 200 руб (112.80 грн.); Мінськ — Гомель: 69 800 руб. (104,70 грн.). Квитки продають без паспорта. Постільна білизна у вартість квитка не входить. Після відправлення потяга провідник приходить збирати квитки і пропонує придбати постіль. Ціна - 11 000 руб. (16.50 грн.).
  • Квиток на автобус: Львів — Брест: 262,50 грн. Гомель — Чернігів: 60300 руб. (90.45 грн.)
  • По пам’яті: Туалет на вокзалі (Брест, Мінськ) — 3500 руб (5,25 грн.), в центрі Мінська - 5000 руб (7,50 грн).

<< Частина 1: Туди

Частина 2: Мобільний зв’язок, гроші, ціни>>

Частина 3.0: Клейники, готель>>