Сучасний Брест — це обласний центр Брестської області. Найменший обласний центр Білорусі. З Україною місто тісно пов’язує ряд історичних подій. Наприклад в 1596 році тут була укладена Берестейська унія, від якої веде свій відлік Греко-католицька церква. В 1918 році в Бресті підписали Брест-Литовський мирний договір. Перший мирний договір у Першій Світовій війні, за умовами якого УНР отримала міжнародне визнання як незалежна держава. Важливе значення Брест має і в історії Другої Світової війни. Але про це пізніше.

Сучасний Брест — це суміш історичної архітектурної спадщини, консервованого совка та легендарного білоруського порядку. Місто не може похвалитися грандіозними архітектурними ансамблями, але те, що є — підтримується в показовому порядку та чистоті.

Загалом чистота і впорядкованість міст — це те, що нам слід перейняти у білорусів. Погодьтесь: значно приємніше бачити на стіні ось таку графіку, ніж рекламу мобільного оператора чи спробу самовираження якогось проблемного підлітка.

Вулична реклама в Бресті, звичайно є, але такого рекламного хаосу як це спостерігається в деяких українських містах, ні в Бресті, ні в Білорусі загалом, я не бачив. Багато соціальної реклами

А от, що переймати точно не варто — це мовну політику. Ситуація з білоруською мовою в країні, м’яко кажучи, катастрофічна. Багато білорусів просто не знає білоруської. А спроби її популяризації не лише не знаходять державної підтримки, а й наштовхувалися на опір чиновників в минулому.

Останніми роками білоруська влада все рідше бачить в білоруській мові загрозу для себе, але навіть такі соціальні проекти як рекламні постери на зразок зображеного вище, часто приватна ініціатива небайдужої меншості. Також прикладом для України не може служити громадський транспорт Бреста. В місті їздять сучасні, гарні тролейбуси

Але маршрутні таксі — це якесь пекло на колесах.

Мав необхідність випробувати цей вид транспорту. Проїзд по місту в такому відрі гайок минулого року коштував приблизно 11 гривень. Сумнівне задоволення.

Відчуття, що Білорусь — це в значній мірі консервований совок вас не залишатиме протягом всього часу перебування в країні. Навіть державний прапор (по-середині) є лише видозміненою копією прапора Білоруської РСР, а герб нагадує герб Радянського Союзу. В білоруських містах зберегли радянські назви вулиць: наприклад центральна пішохідна вулиця Бреста, фото якої ви бачили в галереї вище, носить промовисту назву «Советская». Білоруси і досі святкують «Перемогу». Хоч і відмовилися від колорадок

Ну і, очевидно, віддають шану радянським тиранам

Знаю, що ви скажете: не так давно Україна сама мала під зав’язку схожих атрибутів та символів. І будете праві: не гоже звинувачувати в совковості когось, коли у себе в дома це лайно ще десятиліттями розгрібати будеш. Проте для мене, галичанина, це все разюче контрастує із тим, що звик бачити вдома. І в українських містах східніше Збруча, пам’ятники Леніну та Комсомольські вулиці теж добряче різали в очі. Звісно, можна навести й інші приклади подібності РБ до СРСР, але даний пост не про це, то ж облишимо цю тему.

Брест — це не туристичне місто. Тут виною скоріше ті ж білоруські реалії, в яких туризм схоже не розглядається як пріоритетний напрямок. Та все ж там можна побачити багато цікавого.

Наприклад Костел Воздвиження Св. Хреста

Чи, якщо вже вести мову про релігійні об’єкти, церкву Св.Миколая

Цікава галерея металевих статуй на вулиці Гоголя

Окрему увагу слід приділити Брестській фортеці

Я вже писав, що Брест знакове місто в історії Другої Світової війни. В 1939 році тут пройшов спільний військовий парад Вермахту та Червоної Армії. Перед цим в фортеці тримали оборону від німецьких та радянських військ польські солдати. А вже в 1941 німці повторно штурмували фортецю під час вторгнення в Радянський Союз. Сьогодні руїни фортеці перетворені в меморіальний комплекс радянської військової слави.

Сходити в туди варто, навіть якщо ви не цікавитеся військовою історією чи її радянською версією. Це просто історичне місце, а залишки цих стін — не лише свідки жахливих подій війни, а й символ зруйнованого союзу між двома тиранами. Ті, що прийшли сюди як друзі, та спільним парадом скріплювали підписані таємні пакти, вже менш як через два роки, тут же зчепилися в смертельному двобої як найлютіші вороги. Якщо враховувати цю символічність фортечних руїн, то навіть футболки «сделан в СССР», на туристах з Росії, не так мозолитимуть очі.
Ще в Брестську фортецю цікаво сходити по причині її розташування на кордоні з Польщею. Але до самого кордону вам підійти не дозволять

Також там поряд знаходиться археологічний музей «Берестя», де можна подивитися на розкопки стародавнього міста.

Загалом Брест залишив позитивні враження і дозволив непогано провести час. Якщо вести мову про Білорусь, то я не впевнений чи рекомендував би комусь із друзів їхати дивитися Мінськ, але Брест порекомендую. Гадаю, що й сам ще колись туди поїду.

<< Частина 3.0. Клейники, готель

<< Частина 2: Мобільний зв’язок, гроші, ціни

<< Частина 1: Туди