Пам'ятник Туристу. Кам'янець-Подільський

Пам'ятник Туристу. Кам'янець-Подільський

Хоч я і не належу до людей, які все життя провели у мандрах, я впевнено можу назвати себе досвідченим мандрівником, на рахунку якого 13 відвіданих країн і безліч місць в Україні.
І хай зараз можливість подорожувати ускдаднена очевидними причинами, я спробую дати кілька порад тим, хто хоче, але по якійсь причині боїться податися в мандри навіть навіть кудись недалеко. На моє здивування, виявляється є достатньо і таких. Зазвичай свій осідлий спосіб життя люди пояснюють відмовками типу: нема часу, нема грошей, нема з ким, та ін. Якщо мова йде про подорожі закордон — додається "нема закордонного паспорта" чи "а що якщо там щось станеться?"

Давайте по порядку

Водосховище. Бакота

Водосховище. Бакота

Якщо ви ніколи не подорожували — то почати це робити — означає вийти трохи із власної зони комфрту, що в багатьох часто викликає внутрішній опір і пошук згаданих вже відмовок. Наприклад "немає часу". Коли ви й справді зайняті настільки, що не можете виділити навіть одні вихідні в кілька місяців для себе — тоді це справді проблема. Але як правило — це відмазка. Більшість із вас їздить відпочивати на море, але пробачте мені, — це не подорож. Це всього лиш перевезення своєї дупи з точки А на пляж і повернення її назад (не рідко зусиллями турфірми). У моєму розумінні "подорожувати" — це бачити світ навколо трохи далі, ніж власне місто... А, звісно! Вас возили дивитися на піраміди.
Та все ж я про інше. Я не кажу, що відпочинок на морі — це погано. Добре і навіть часом потрібно. І якщо вам лише так ок — нема сенсу читати далі, адже не може всім подобатися активний туризм, який передбачає відпочинок на ногах

Як почати подорожувати?

Тракай

Тракай. Литва

Звичайно, ніхто не вимагає від вас відразу самотужки відкривати для себе Азію чи африканську саванну. Навіть у близьку ментально і географічно Європу не обов'язково відразу відправлятися. Почніть з малого. Впевнений, що вам не так складно проїхатись у сусіднє місто або погуглити, що цікавого є поруч із вашим домом (поруч — це трохи далі, ніж сусідня вулиця). Відправтесь туди. Це не вимагає багато часу і не потребує знання іноземних мов. Потім можете розширювати географію на сусідню область чи навіть далі. Україна багата на цікаві, навіть захоплюючі місця. І часто ці подорожі не є затратними як по часу так і фінансово. Спробуйте. Якщо сподобається — це ваше. Ні — ну нічого, завжди можна відпочити по-іншому.
Говорячи про набуття туристичного досвіду — не можна не зачепити подорожі закордон. Дуже часто основною перепоною для перетину кордону є лише страх. Ну зараз є ще одна, але це тимчасово.
Перший виїзд закордон — це безперечно стрес, оскільки ви миттєво потрапляєте наче в інший світ: інше мовне середовище, інша валюта, інші люди (хоча про це я готовий сперечатися). Кожна поїздка закордон вимагає більш ретельної підготовки в усьому: від правил перетину кордону до розуміння як ви будете пересуватися країною призначення, що будете їсти і де спати. Але всі ці речі лише на перший погляд видаються страшними.
Насправді все просто.
Перетин кордону у більшості випадків — не більше, ніж бюрократична процедура (іноді трохи довга). Головне переконейтеся, що речі, які ви берете з собою — можна ввозити туди, куди ви їдете. Наприклад в ЄС не можна ввозити молоко і інші продукти тваринництва. Знали? От я не знав і перший раз спокійно завіз в Польщу йогурт. Але це мені пощастило. Якби побачили — попросили б викинути. Та є і куди серйозніші обмеження на алкоголь чи тютюнові вироби. Про зброю або наркотики не пишу, бо ж всі ми законослухняні люди.
Власне про перетин кордону я б рекомендував не турбуватися взагалі. Інші аспекти подорожі можете покласти на турфірму. Так, туристичні фірми не тільки в Єгипет на море возять, але часто пропонують цікаві екскурсійні тури, де (як і у випадку з відпочинком десь в Анталії) — про все дбають за вас. Звісно ви прив'язані до графіку та маршруту, з вами як правило ще купа людей. Але для першого виїзду закордон — варіант ледь не ідеальний, і досить навіть дешевий. Я так зробив свою вилазку в Скандинавію і окрім нічного переїзду в автобусі, ні на що нарікати не можу.

Та допустимо ви виросли...

Стамбул. Туреччина

Стамбул. Туреччина

І вирішили, що готові подорожувати самостійно не тільки Україною, але і галопом по Європах та інших світах. Ви самі зрозумієте, коли це станеться і мої поради вам не потрібні. Скажу лише, що для самостійних мандрів світом вам таки потрібна англійська мова. Я взагалі не знаю як в сучасному світі можна жити не розуміючи англійської (хоч колись сам так жив і не горював), але вміти висловити свої потреби хоч на базовому рівні — це must have. Тому якщо ви досі цього не можете — починайте вчитись вже; але головне — не бійтесь виходити за межі своєї бульбашки і відкривати для себе світ. Він — прекрасний і вартий того, щоб ви його побачили. Не треба боятися, що щось станеться десь в чужому місті чи в чужій країні. Ніхто насправді не застрахований від ризиків навіть у себе вдома. Та все ж ви не сидите в касці під ліжком, а ходите в магазин чи на роботу. Люди, незважаючи на всі культурні та ментальні відмінності — насправді однакові скрізь. Як добрі — так і злі. Не варто боятися людей на чужині більше, ніж в себе вдома. Просто дотримуйтесь елементарних правил безпеки, не ходіть в небезпечні райони, пильнуйте документи і ніколи не тримайте всі гроші в одному місці. А, ну і обов'язково оформіть медичну страховку перед виїздом закордон. Без неї лікування може вилитись в кругленьку суму. А ще її можуть питати на кордоні і відмовити у в'їзді, якщо страховки немає. Тому краще заплатіть ті кілька сотень гривень і хай вона вам не знадобиться. Приємних вам мандрів і якскравих вражень